Barkod Okuyucular

Barkod okuyucu, barkodlardaki özel sistemin içerdiği bilgileri okuyabilecek ve şekillerle rakamları yazılı hale getirebilecek cihazlardır. Günlük yaşantımızda en çok karşımıza çıkan teknolojik gelişmelerden birisi barkod sistemidir.

Siyah-beyaz renkli çubuklar ve rakamlarla kodlanan ürün özellikleri ve içerikleri, barkod okuyucu çeşitlerinden herhangi biriyle taranarak yazılı hale getirebilmektedir. Bu sistemin yaygın olarak kullanıldığı alanlar, paketli ürünün çok fazla olduğu gıda sektörüdür. Bununla birlikte giyim sektöründe de barkod sistemi yaygın olarak tercih edilmektedir.

Devamını Oku

Barkod ile etiketlenen ürünlerin sistematik ve kolay bir şekilde dijital ortama aktarılması mümkün olmakta olup, ürün bilgilerinin tek tek yazılmasına gerek kalmadan barkod okuyucu ile barkodun taranması ile ürünün tüm özellikleri ve stok bilgisine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
Barkod Okuyucuların Kullanım Alanları
Bu okuyucuların hayatımıza girmesinin ardından kısa sürede günlük yaşantımızın bir rutini oldular ve kullanım kolaylığıyla kullanıcıya sağladığı yararlarından ötürü çok çabuk hayatımıza adapte oldular.

Barkod okuyucular tarafından taranarak ürünlerin gerekli tüm bilgilerini içeren barkodlar, barkod yazıcı ürünler tarafından hazır hale gelmektedir. Ürünün fiyat, ağırlık, renk, çeşit, son kullanma ve üretim tarihi gibi bilgileri barkod yazıcıya girilir, işlemin tamamlanmasının ardından girilen bilgiler barkod sistemine barkod yazıcı tarafından işlenir. Barkod sistemine işlenen bilgiler, etiket baskı cihazlarıyla ilgili ürünlere sabitlenir.

Kullanım alanlarının en yaygını AVM’ler, marketler gibi stok ve fiyat takibinin aktif olduğu yerlerdir. Bazı marketlerin raf aralarında sabit barkod okuyucular bulunmakta olup, tüketiciler ürünlerin fiyat bilgisi gibi özelliklerini kendileri de kontrol edebilmektedirler.
Barkod Okuyucuların Çeşitleri ve Özellikleri
Bu okuyucuların kullanım alanı ve yerine göre farklı özellikler taşıyan çeşitleri olmakla birlikte, oluşturulan dijital sistemin etiketlere ya da ürün paketlerine aktarımı yöntemleri de farklı şekillerde uygulanabilmektedir.

En belirgin barkod okuyucu çeşidi iki başlık altında sınıflandırılabilir. Basit şekilde kablolu ve kablosuz barkod okuyucu olarak sınıflandırılan bu cihazların kablosuz olanları, el terminali olarak da adlandırılmaktadır.

Teknolojiyle birlikte el terminalleri de değişime uğramaya devam etmekte olup, ergonomik, hafif, küçük ve kolay taşınabilir yeni el terminalleri, masaüstü barkod okuyucu teknolojisinden daha fazla tercih edilen barkod okuyucu çeşitleri arasında yer almaktadır.

Barkod okuyucuların sabit veya hareketli olanlarının her biri kullanım yerine göre farklı büyüklükte tarama ekranlarına sahip olmaktadırlar. Üretim yerleri, marketler, tekstil sektörü, ihtiyaçları doğrultusunda kullanım amaçlarına yönelik farklı tarama ekran büyüklüklerine sahip barkod okuyucuları tercih ederler.
Barkodların Etiketlere Aktarım Yöntemleri ve Özellikleri
Sabit ya da kablolu barkod okuyucu nedir sorusuyla birlikte merak edilen bir başka konu da barkodların etiketlere, paketlere nasıl aktarıldığıdır. Yapıştırmalı etiketler, şeffaf etiketler, paket üzerine işlenen barkod etiketleri, farklı malzemelerle ve farklı yöntemlerle oluşturulmaktadır.

Yapışkanlı etiketlere normal yazıcılar aracılığı ile aktarma söz konusu olduğu gibi, taşınabilir etiketleme cihazları yardımıyla da yapışkanlı etiketlerin tek tek çıktısının alınması ve ürünlere yapıştırılması mümkündür.

Özellikle marketlerdeki barkod etiketlerinde ucuz olmasından dolayı termal etiket sistemi tercih edilmektedir. Çok dayanıklı olmayan, dış etmenlerden kolayca etkilenip silinme ihtimali yüksek olan termal etiketler, birkaç saat içinde kullanılan etiketler olduğundan kasaya gidene kadar müşterilere ve mağazaya sıkıntı çıkarmamaktadır.

Daha dayanıklı ve uzun ömürlü barkod etiketi tercih edenler ribon adı verilen termal etiketleme sistemini kullanmaktadırlar. Termal transfer tekniği ile barkodun etikete aktarılması sistemi, dış etmenlerden uzun sure etkilenmeyen termal etiket sistemini oluşturmaktadır.
Barkodlama Sisteminin Faydaları
Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi üretim ve tüketiciye daha hızlı, daha güvenilir bilgilerle ulaşma alanında da ihtiyaçlar doğrultusunda gelişmeye devam etmektedir. Barkod sistemi ile ürünlerin bilgilerinin dijital ortama oldukça hızlı ve doğru bir şekilde aktarılması mümkün olmaktadır.

Üretici açısından barkod okuma sistemi nasıl çalışır diye bakıldığında, üretim aşamasının sonunda her ürünün doğru bilgisinin saniyeler içinde ürüne yerleştirilmesi görülebilir. Zaman ve enerji tasarrufu sağlayan bu sistem tüketici açısından da önemli bir teknolojidir.

Özellikle büyük ve kalabalık marketlerde raf aralarına yerleştirilen barkod okuyucular, tüketicilerin ürün fiyatı başta olmak üzere, ürün ile ilgili en doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadırlar. Raf aralarındaki barkod okuyucular müşteri memnuniyeti oranında da artış sağlayan önemli unsurlardan biri olarak ele alınabilir.

[Gizle]