CCD Barkod Okuyucular

CCD barkod okuyucular sayesinde barkodlara temas etmeden okutma imkanı sunulmaktadır. Bu barkod okuyucular sayesinde barkodlar kırmızı ışıkla aydınlatılmakta ve barkodun tam olarak görüntüsü kaydedilmektedir. Barkod görüntüsü kaydedilirken gerekli tarama işlemi de tamamlanmaktadır. Bu okuyucular temas gerektirmeyen okuyucu grubunda yer almaktadır. Ancak en fazla 2-3 cm uzaklıktaki barkodları okuma özelliğine sahip olan CCD barkod okuyucular teknolojide yaşanan gelişmeler sonrasında daha uzak mesafedeki barkodları da okuma imkanına sahip olmuştur. Teknolojik gelişmelerle birlikte 5 cm’lik mesafeye kadar olan barkodları rahatlıkla okuyabilen CCD barkod okuyucular genel olarak yakın mesafeli barkod kullanımları için tercih edilen barkod okuyucu çeşitlerinden biridir.
CCD Barkod Okuyucuların Avantajları Nelerdir?
Çok kullanılan CCD barkod okuyucuların avantajları arasında fiyatının ekonomik olması oldukça önemli bir yere sahiptir. CCD barkod okuyucuların fiyatları lazerli okuyuculara göre çok daha ekonomiktir. Ayrıca yakın temas barkod okuma seçeneği için en uygun alternatif CCD Barkod Okuyuculardır.
CCD Barkod Okuyucuların Dezavantajları Nelerdir?
Barkod Okuyucunun en fazla 5 cm uzaklıktaki barkodları okuyabilmesi bulunmaktadır. Ayrıca tarayıcının kafa büyüklüğü ile barkodun aynı ebatlarda olması gerekir. Aksi halde CCD Barkod Okuyucular barkodu okuyamaz.
CCD Barkod Okuyucuların Özellikleri
El tipi okuyuculardan biri olan CCD barkod okuyucular en uygun barkod okuyucular arasında yer almaktadır. CCD barkod okuyucuların içerisinde lazer bulunmamaktadır. Bu nedenle bu okuyucular maliyeti de lazerli okuyuculara göre oldukça makuldür. Yaymış olduğu kırmızı ışık sayesinde barkodu okuma özelliğine sahip olan CCD barkod okuyucular en az bozulan ürün grupları arasında yer almaktadır. Lazer motoru bulunmayan CCD barkod okuyucuların bozulma oranı da düşüktür.