DOKUMA ETİKET

Dokuma Etiket, yüzlerce etiket çeşitlerinden birisi olan dokuma etiket genel olarak tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Dokuma etiketleri tekstil sektöründe ürün tanıtımı yapmak ve reklam amacı ile kullanılabilecek en iyi etiket türüdür.

Marka prestijine ve ürünün kalitesine güvenen her firma için dokuma etiket olmazsa olmazdır. Diğer aksesuarlardan farklı olarak bu etiketler ürünün bir parçası gibi olmaktadır. Ürün var oldukça markanızı tanıtmaya devam etmektedir. Bu sebeple markanızın ürün üzerindeki estetikliği çok önemlidir.

Dokuma etiketin üzerinde firma logosu / adı, model, beden ve yıkama talimatı gibi bilgiler bulunabilir.

Dokuma Etiket
Dokuma Etiket

Dokuma Etiketin Avantajları

Şüphesiz en büyük avantajı marka reklamıdır. Bu etiketleri ürün alacak her kişi mutlaka görür, çünkü etiketin üzerinde beden bilgisi bulunmaktadır. Biz bunu avantaja çevirerek markamızı tanıtmak adına, ürün var oldukça etiketinde var olması gerektiği için uzun süre dayanabilecek kalitede etiket çeşidi ve görselliğe uygun estetik bir dokuma etiketine sahip olmalıyız.

İlk Defa Dokuma Etiketi Yaptıracağım

Dokuma etiketini daha önce yaptırdıysanız, elinizde hali hazırda bir çalışma varsa size sadece üretici dokuma etiket firmaları gereklidir. Peki ilk defa yaptıracağım ne yapmalıyım diyorsanız, işte bu konudan bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi bu etiketler ürünün parçasıdır. Markanız sizin prestijiniz ve reklamınızı iyi bir şekilde yansıtmalıdır. Ürünlerinizi kullanacak insanları rahatsız etmemelidir. Bu nedenle tercih edilen etiket türü ve etiketin tasarımı oldukça önemlidir.

Hangi tekstil ürününü kullandığınızı bize bildirmeniz yeterlidir. Profesyonel grafik uzmanları tarafından sizin için tasarımlar hazırlanacaktır. Tercih ettiğiniz renk, kalite, ebat ve önerilen etiket ile beraberinde de dijital çıktı ile veya bilgisayar ortamında sunum yapılır. Onay verildiği takdirde çalışmanın deseni çizilir. İsteğine bağlı olarak birebir numune hazırlanabilir.

Dokuma etiket, üretim aşamasında sim, gofre ve parlatma gibi uygulamalarla güzelleştirilebilir. istenilen renk, ebat ve şekilde üretilebilir.

Dokuma etiket üretim şekillerine ve kalite çeşitlerine göre 3’e ayrılmaktadır.

Dokuma etiketin kalitesini kullanılan kumaş belirlemektedir.

Dokuma etiket fiyatları arasında en uygun olanları, tafta olarak bilinen kumaşlardan dolayıdır. Tafta kumaşlar incedir. Bu kumaşa uygulanan renk sayıları sınırlıdır. Genel olarak beyaz kumaşın üzerine siyah dokuma yapılmaktadır.

Karışık tasarımlar ve küçük fontlar için uygun değildir. Dokuma sıklığı düşük olduğu için bu tarz tasarımlar ve ufak fontlarda önerilmemektedir.

Dokuma Etiketi Katlama Şekilleri

  • Düz
  • Ortadan Katlama
  • Kenar Katlama
  • Kelebek Katlama
  • Menütün Katlama

Ortadan Katlama

Diktörtgen şeklinde kesilen etiketler, ortadan ikiye katlanır. İki ucu birleştirilerek ilgili ürüne dikilir. Bu etiketin ön yüzünde logo, arka yüzünde ise ürününüz ile ilgili talimatlar barındırılabilir.

Kenar Katlama

Kenar katlama etiketi düz dokuma etiketine benzemektedir. Dikiş yerlerinin gözükmesi istenmiyorsa her iki kenarlarıda katlanır. Pürüzsüz ve sadece bir görünüm elde etmek istiyorsanız kenar katlama dokuma etiketi tercih edilebilir.

Kenar katlama işlemi yapıldığında etiket ile ürün arasında boşluk oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun avantajı ise askıya asarken bu etiket kullanılır.

Kelebek Katlama

Kenarları kırkbeş derecelik açı ile katlanarak ürüne dikilmektedir.

Kesim Türleri

  • Soğuk Kesim
  • Sıcak Kesim
  • Ultrasonik Kesim
  • Lazer Kesim

Soğuk Kesim

Sanayi bıçaklarıyla kesimi yapılan bu etiketlerin kenarları katlanılacaksa soğuk kesim ile yapılmalıdır. Bu kesimden dolayı etiket kenarları zamanla yıpranmaktadır. Yıpranan etiketin kenarları ürünü giyen kişileri rahatsız etmektedir.

Sıcak Kesim

Etiket kenarlarının yıpranmasına engel olan kesim türünde, sıcak tel yardımıyla etiketler kesilir. Bu sayede etiketlerin kenarlarının yıpranmasına engel olunur.

Ultrasonik Kesim

Adındanda anlaşılabileceği gibi teknolojik bir kesim türüdür. Yüksek hızla titreşen ses dalgası ile kesim yapılmaktadır. Ultrasonik kesimin sayesinde etiketlerin kenarları yumuşak ve hafif tüylü olmaktadır. Bu sayede insanları rahatsız etmemektedir.

Lazer Kesim

Lazer kesim, etiketlere standarttan farklı olarak özel şekiller verilmek istenildiğinde uygulanır. Örneğin firmanızın sahip olduğu logo şeklinde bir etikete sahip olmak istiyorsanız, lazem kesim ile bu mümkün olmaktadır.