Etiket

Etiket ile ilgili aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlayacağız.

Bu yazımızda;

Etiketlerin kullanım alanlarından bahsedeğiz. Sektörünüze göre tercih edilmesi gereken etiketi bu sayede ayırt edebileceksiniz.
Kuşe Etiketten Karton Etikete, Metal Etiketten Damla Etikete, Silikon etiketten dokuma etikete ve daha bir çok etiket çeşitlerinden bahsedeğiz. Bu sayede kullanmanız gereken etiket cinsi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Etiketlere baskı yapmanız için gerekli olan ribbon, etiket ve akmaz (yıkama talimatı) gibi malzemelerden bahsedeceğiz.
Barkod ve Etiket ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Devamını Oku

Etiket

Etiket ilk olarak var olan ürünün veya üretilen ürünün hangi firma veya kime ait olduğunu belirtmek amacı ile üretilmiş olan kağıt türü denilebilir. İlk okul çağlarında defter veya kitapların üzerine yapışkanlı stickerlar yapıştırırdık. Bu etiketin üzerine ad, soyad, sınıf, okul numarası gibi bilgiler yazarak, o malzemenin kime ait olduğunu ayrıştırmış olurduk. Aslında bu etiketlere çok da uzak değiliz.

Etiketler reklam amaçlı olarak kullanılabilir. Ürünün hangi markaya ait olduğunu belirtmek amacı ile reklam ve marka bilinirliği için üretilen bir çok etiket türü mevcuttur. Genelde marketlerde gördüğümüz ürünler için ürün etiketi kullanılırken, tekstil tarafında ise yıkama talimatı ve karton etiketler kullanılmaktadır. Bu etiketlerin yanı sıra etrafımızda çokca gördüğümüz uyarı niteliğindeki güvenlik etikleride kullanılmaktadır. Ürünlerin envanterde tutulması amacı ile metalize etiket olarak bilinen demirbaş etiketleri, hızlı satış için tercih edilen barkod etiketileri ve bu etiketlerinde ortam ve ürüne göre çokca çeşitleri bulunmaktadır.

Etiket

Kullanım alanlarına göre tercih edilen etiket türleri;

#Marka Etiketi / Ürün Etiketi
#Ürün Etiketi
#Demirbaş Etiketi
#Güvenlik Etiketi / Uyarı Etiketi
#Fiyat Etiketi
#Barkod Etiketi
#Yıkama Talimatı Etiketi
 Reklam ve Marka Bilinirliğinde Etiket Kullanımı
Etiketlerin üretim amaçlarına baktığımız zaman, ürünün hangi firmaya/markaya ait olduğunu göstererek bir reklam aracı olarak kullanılabilir ve diğer ürünlerden ayrıştırılabilir, tabi bu durumu detaylandırarak firma ile ilgili web adresi, telefon numarası gibi bilgiler de girilebilir. Etiketin nasıl olacağına, üzerinde hangi bilgilerin yer alacağına tasarım aşamasında karar verebilirsiniz. Marka bilinirliği veya reklam amaçlı kullanacağınız etiketi seçerken, etiketi kullanacağınız ürün önemlidir. Bu amaçla kullanılan etiket türleri çoğunlukla damla etiket, metal etiket, dokuma etiket ve ürün etiketleri olarak bilinir. Aşağıdaki resimde damla etikete örnek görebilirsiniz.
Ürün Etiketi
Ürün Etiketi denildiğinde ilk akla gelen marketlerde gördüğümüz ürünlerin etiketleridir. Raflardaki bu ürünlerin görselliğine katkıda bulunarak albeniliğini arttırmak, marka bilinirliğini sağlamak, kullanımı, yapımı, pişirmesi gibi anlatımların olabileceği etiket çeşitlerine ürün etiketi denir. Her etikette olabileceği gibi burada da ürününüzün veya ürün kabının plastik, cam, teneke, ahşap, karton veya diğer malzemelerden herhangi biri olması ile etiket seçimine karar verilmelidir. Bazı ürünler için arttırılmış yapışkanlı etiketler kullanılabilirken bazılarında metal etiket veya diğer etiket türlerinden bazıları kullanılabilir. Ürün etiketlerinde genelde firma logosu, sloganı, ürün ismi, son kullanma tarihi, ürün kullanımı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
Demirbaş Etiketi
Demirbaş etiketleri adındanda anlaşılacağı gibi demirbaş ürünleri için kullanılmaktadır. Bu etiketler sayesinde ürünlerin hangi alanda bulunduğu ve ürün sayımlarında kolaylık sağlamaktadır. Bu etiketler gri renkte olup, yırtılmaya, soğuk ve sıcağa, sürtünme ve çarpmalara karşı dayanıklıdır. Özel yapışkana sahip oldukları için dikkatli bir şekilde yapıştırılmalıdır. Gri ve parlak olmalarından dolayı metal etiket ve metalize etiket olarak da bilinirler. Ancak metal olmayıp plastik bazlı etiket grubuna girmektedir. Sağlamlığı sebebi ile beyaz eşyalarda, elektronik cihazlar da ve sıcaklığı yüksek olan ısıtıcı ve lamba gibi alanlarda çok fazla kullanılmaktadır.
Güvenlik ve Uyarı Etiketleri
Uyarı etiketi metal veya yapışkanlı stickerlar olabilir. Genelde makine sanayilerinde çok fazla görülebilmektedir. Asansörlerde, inşaat alanlarında, tehlikeli olabilecek ve bununla beraber uyarıcı ve yasak olaylarıda belirtmek için kullanılmaktadır. Hastanelerde gördüğünüz galoşsuz, eldivensiz gibi girilmez uyarıları, bazı alanlarda gördüğünüz sigara içilmesi yasak uyarısı, asansörlerde kişi uyarısı, bazı kimyasallarda temas ile ilgili uyarılar gibi bir çok alanda kullanılabilir bir etiket türüdür. Bu etiketlerin bir çok alanda kullanılma zorunluluğu bulunmaktadır.

#İş Güvenliği Levhası – Koruyucu Malzeme
#Fosforlu Yangın Yönlendirme Levhası
#Fosforlu Yangın İkaz Levhası
#Tehlikeli Madde Levhaları / Hazard Symbols
#Yangınla Mücadele ve Uyarıcı Levhalar
#Yasaklayıcı İkaz Levhası
#İkaz ve Uyarı Levhası Makina ve Yasaklar
#Elektrik Uyarıcı İkaz Levhaları
#Çevre ve İlkyardım Levhası
#IMO Semboller – Denizcilikte Kullanılır
Fiyat Etiketi
Fiyat Etiketi ürün satışının olduğu her üründe bulunabilir. Sektörlere göre farklı fiyat etiketi bulunmaktadır. Ürünlerin özelliğine, fiyatına, rafda duracağı zamana ve bulunacağı ortama göre etiket seçimi yapılmalıdır. Bu etiketlerin başında gıda sektörü gelmektedir. Market ve şarküteri gibi ürünlerin hızlı bir şekilde tüketilebildiği alandır. Bunun yanı sıra tekstil sektöründe de çok fazla kullanılmaktadır. Genelde karton etiket (sallantı kartı) olarak kullanılıp ürünün bedeni ve fiyatı yer almaktadır. Bu etiketleri genel olarak aşıdaki gibi sıralayabiliriz.

#Termal Etiket (Market, şarküteri gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır.)
#Lamine Termal Etiket (Etiketlerin daha uzun ömürlü olması istenilen yerlerde bu etiket tercih edilebilir.)
#Kuşe Etiket (Uzun süre raf’da kalacak ürünler için tercih edilebilir.)
#Raf Etiketi (Bu etikette aynı şekilde market, şarküteri vb. yerlerde kullanılır.)
#Karton Etiket (Genelde tekstil sektöründe kullanılmaktadır.)
Sallama Etiket (Tekstil)
#Terazi etiketi (Manav, market ve şarküterilerde kullanılmaktadır.)
Barkod Etiketi
Barkod Etiketi günümüzde artık her yerde görebileceğiniz etiket çeşitlerindendir. Bu etiketler her yerde ve her sektörde kullanılabilir. Asıl amacı sistematik bir çalışma sağlamaktır. Kısaca anlatmak gerekirse, bir mağazanızın olduğunu düşünelim, bu mağazada kolay stok sayımı yapmak, hızlı bir şekilde ürün satışı yapmak, ürünleri birbirlerinden kolayca ayrıştırmak amacı ile kullanılabilir. Marketlerde, mağazalarda, manavlarda heryerde artık ürün aldığınızda hızlıca barkod okuyucu tarafından okutturulup, ürünün ödemesini yaptığınızın farkındasınızdır. Bu kolaylık barkod sistemi sayesinde hayatımıza geçmiş bulunmaktadır. Barkod etiketi kullanımı ise yine kullanacağınız ürün ve ortama göre karar verilmelidir. Buna göre barkod fiyatlarında maaliyeti düşürmeniz gerekebilir veya daha kaliteli barkod etiketleri kullanmanız gerekebilir.
 Yıkama Talimatı Etiketi
Yıkama Talimatı Etiketinin asıl amacı tüketicilere o ürünle ilgili yıkama, kurutma, sıkma gibi işlemlerin en uygun olarak nasıl yapılacağını anlatmaktır. Bunun yanı sıra yıkama talimatlarında ürünün içerik bilgisi, ithalatçı ve imalatçı gibi bilgilerde yer alabilir. Ürünlerinizi en uzun süre ve zarar görmeden kullanmak için bu yıkama talimatı sembollerine uymanız gerekmektedir.  Tekstil tarafında bu etiketlere japon akmaz da denir. Bu etiketlere baskı yapmak için ribon dediğimiz malzeme kullanılmalıdır.

#Non Wowen Yıkama Talimatı Etiketi ( Esnek, Sağlam, Yumuşak ve özel kullanımlar için üretilmiş, dokuma ve örme olmayan tekstil yıkama talimatıdır.
#İngiliz Saten Akmaz Yıkama Talimatı Etiketi ( Termal ve sıcak baskı için uygun, 60 dereceye dayanıklı tek taraflı saten etikettir.
#Taş Yıkama Talimatı Etiketi (90 derecede ağır yıkamaya ve jean yıkamalarında taşlamaya dayanıklı yıkama talimatıdır.)
#Boya Almaz Yıkama Talimatı Etiketi (90 derecede jean yıkamalarında rengi değiştirmeyen ve ağır yıkamaya dayanıklı yıkama talimatıdır.)
#Renkli Ağır Yıkama Talimatı Etiketi (90 derece yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Ağır yıkamada bile baskı özelliğini kaybetmeyen renkli yıkama talimatıdır.)
#Ağır Yıkama Talimatı Etiketi (90 derece yüksek ısıya dayanıklı, ağır yıkamalarda dahi baskı özelliğini kaybetmeyen yıkama talimatı çeşididir.)
#Barkodlu Yıkama Talimatı Etiketi (60 derece ısıya kadar kalıcı özelliğini kaybetmez.)
#Hafif Yıkama Talimatı Etiketi (30 derecelik yıkamalar için uygun olup, 30’un üzerinde kalıcı özelliğini kaybetmektedir.)

Sektörlere göre bir çok etiketten bahsettik. Bu etiketlerin, sahibi olduğunuz ürünün cinsi ve bulunacağı ortamlara göre, dayanıklılık veya görsellik anlamında tercih edebileceğiniz bir çok çeşidi vardır.
Etiket Çeşitleri
#Lamine Top Termal Etiket
#Eco Termal Etiket
#Semi Termal Etiket
#Termal Karton Etiket
#Vellum Etiket
#Hamur Etiket
#Kuşe Etiket
#Termal Transfer Etiket
#Chromolux Etiket
#Opak Polipropilen Etiket
#Şeffaf Polietilen Etiket
#Slwmat Etiket
#Floresan Kağıtlı Etiket
#Glosswhite Etiket
#Gold Kuşe Etiket
#Metalize Plastik Etiket
#Metalize Kuşe Etiket (Üst Yüzeyi Metalize Kağıt)
#Metalize Kuşe Etiket (Yapışkan Yüzeyi Metalize Kağıt)
#Güvenlik Etiketi (Kırılgan Etiket)
#Care Label (Japon Akmaz)
#Saten Etiket (İpek Asetat Etiket)
#RFID Etiket
#Tyvek Etiket
#Non Woven Etiket

Etiket Baskı
Bahsetmiş olduğumuz etiketlerin bazılarında ribon denilen sarf malzeme yani normal yazıcılarda mürekkep veya toner olarak bildiğimiz malzemeden bahsediyorum, kullanılırken bazılarında ise termal baskı yani yazıcının uygulamış olduğu sıcaklık ile baskı alınabilir.

Barkod Yazıcı
Barkod etiketi ve fiyat etiketi gibi ürünlerde baskı alabilmek için barkod yazıcılar üretilmiştir. Bu yazıcıların çok fazla çeşitleri vardır. Basılacak olan barkodun boyutundan, yazı fontuna, barkod etiketinin türünden, kullanacağınıza ürüne göre karar vermek gerekmektedir. Barkod etiketi ve fiyat etiketleri için genelde masaüstü barkod yazıcılar tercih edilmektedir.

Etiket Yazıcı
Etiket yazıcılar ise genelde yıkama talimatı ve karton etiketler için kullanılır. Bu etiket yazıcılar ile barkod etiketide basılabilir. Etiket yazıcılar endüstriyel yazıcılar olarak adlandırılabilir. 203 DPI, 300 DPI ve 600 DPI gibi baskı çözünürlüklerine sahip olurken, yazıcının kafa genişliklerinde de farklı seçenekler bulunmaktadır.

[Gizle]