Lazer Barkod Okuyucular

Lazer Barkod okuyucu barkod sisteminin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Barkodlar lazerli ve lazersiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Barkod sistemi barkod okuyucular sayesinde siyah ve beyaz çizgileri okur ve kısa sürede ürünü satma imkanı sunar. Lazerli barkod okuyucular içerisinde bulunan motor sayesinde 60 cm’ye kadar uzaklıkta olan ürünleri dahi rahatlıkla okumaktadır. Lazersiz barkod okuyucuların maliyeti lazerli barkod okuyuculara göre daha düşüktür. Ancak lazerli barkod okuyucuları kullanarak daha uzak mesafedeki verileri okutmak mümkündür. Lazersiz barkod okuyucularda 1-2 cm’ye kadar ürünler okunurken lazerli barkod okuyucularda bu oran 60 cm’ye kadar çıkmaktadır. Lazerli barkod okuyucular sayesinde karışık veriler dahi kolayca okunabilmektedir.
Lazerli Barkod Okuyucuların Özellikleri
Lazerli barkod okuyucularda barkod kırışıktır. Ancak kırışık yapısı verileri okumada herhangi bir zorluğa sebep olmaz. Lazerli barkod okuyucu türleri kablolu lazerli barkod okuyucular ve kablosuz lazerli barkod okuyucular olarak ikiye ayrılmaktadır. Kablosuz lazerli barkod okuyucuların kablolu lazerli barkod okuyuculardan tek farkı kablosunun bulunmamasıdır.
Lazerli Barkod Okuyucu Nerelerde Kullanılır?
Hemen hemen her sektörde kullanım imkanı bulan lazerli barkod okuyucular lazer ışığını ışık kaynağı olarak kullanmaktadır. İçerisindeki lazer okuyucu sayesinde lazer ışını barkoda gönderilmekte ve ışınlar barkodun üzerindeki verileri okuyarak elektrik sinyallerine dönüştürmektedir. Dönüşen sinyaller sistemlere aktarılmaktadır. Lazerli barkod okuyucularda karşılıklı aynalar ve dönen prizmalar bulunmaktadır. Bu özellikle sayesinde farklı açılardan lazerli barkod okuyucular kullanılarak barkod okutulmaktadır. En yaygın olarak kullanılan barkod okuyuculardan biri olan lazer barkod okuyucular barkodla temas halinde olmadan barkoddaki verileri okuma imkanına sahiptir.  Son derece gelişmiş özelliğe sahip olan lazerli barkod okuyucular 15-60 cm uzaklıktaki verileri dahi rahatlıkla okuma imkanı sunmaktadır. Lazersiz barkod okuyuculara göre son derece hızlı olan lazerli barkod okuyucuların özellikleri çok tercih edilmelerine sebep olmaktadır. Lazerli barkod okuyucularda barkod okunurken iki defa kontrol sağlanmakta ve barkod üzerindeki veriler en doğru şekilde okumaktadır.  Çok daha fazla enerji harcayan lazerli barkod okuyucular farklı çözümlere sahip olan ve diğer barkod okuyuculara göre daha pahalı olan barkod okuyuculardır.

Filter